Několik užitečných odkazů, které nepochybně využijete během svého studia japonštiny.


Furiganizer
http://www.furiganizer.com/
Máte velký blok textu v japonštině a kanji nejsou zrovna vaše silná stránka? Furiganizer řeší váš problém! Jedná se o velice praktickou webovou aplikaci, do které pouze nakopírujete váš problémový text, ona zapátrá v databázích elektronických slovníků a vyjede vám krásně „ofuriganovaný“ text, který se snadno čte.

Na jednotlivé složeniny si během čtení můžete najet myší a zobrazí se vám i nalezený překlad. Nově si nyní můžete nastavit úroveň kanji, které se mají furiganovat (JLPT nebo džójó úrovně) a text s furiganou si bezproblémově exportovat do Wordového souboru. Nepostradatelné!

Denshi Jisho
http://www.jisho.org/
Přehledný a spolehlivý japonsko-anglický, anglicko-japonský internetový slovník využívající databází projektu WWWJDIC od Jima Breena. Překládá oběma směry, automaticky přepisuje do hiragany zadaný text v latince (podle Hepburnovy transkripce), takže nemusíte neustále střídat vstupy klávesnice.

Má databáze pro zeměpisné názvy i odbornou terminologii a několik možností vyhledávání. V běžném slovníku se vám zobrazí, pokud se jedná o common word, můžete se podívat na příkladové věty (doporučuji! Získáte lepší představu o použití slova) a kanji lze vyhledávat několika způsoby – klasicky podle počtu tahů, podle zaškrtávání obsažených radikálů, či podle kódu SKIP.

Pro majitele papírových slovníků jsou u každého kanji indexy nejrozšířenějších znakových slovníků pro snažší vyhledávání.

JLPT Resources
http://www.tanos.co.uk/jlpt/
Stránka s neoficiálními materiály pro jednotlivé úrovně Japanese Language Proficiency Test. Najdete zde ke stažení seznamy slovíček a znaků, které se na té konkrétní úrovni nachází, požadovanou gramatiku, ukázkové věty, videa a zvukové nahrávky pro trénování poslechu, elektronické flashkarty pro vaše trénovací programy a webovou aplikaci, která otestuje vaše znalosti a zhodnotí, zda-li byste JLPT udělali.

Můžete vybírat podle úrovně zkoušky nebo podle části, na kterou se chcete zaměřit (gramatika, poslech…).

Anki
http://www.ankisrs.net/
Anki je počítačová aplikace pro flashkarty. Ti z vás, kteří neví, co flashkarty jsou, možná v Anki objeví obrovské usnadnění studia. Jak už název napovídá, flashkarty jsou v podstatě elektronická verze papírových kartiček, kterých každý máme doma nepochybně hromadu, všechny popsané z obou stran znaky či slovíčky. Flashkarty fungují víceméně totožně – nahrajete je do vaší aplikace pro čtení těchto karet a už můžete procvičovat.

Aplikací je na internetu k dispozici mnoho, ale Anki má tu nezanedbatelnou výhodu, že je opravdu multiplatformní. Nemusíte se omezovat pouze na svůj laptop/stolní počítač – Anki kromě PC, MacOS a několika distribucí Linuxu podporuje i iPhone, Android telefony, Windows Mobile, Nintendo DS a pro všechy ostatní existuje online klient. Takto můžete mít celou svou sbírku kartiček s sebou, pohodlně uloženou ve vašem přenosném zařízení. Můžete si nastavit, kolik kartiček denně chcete zobrazit, případně jak dlouho chcete studiu věnovat.

Anki má samozřejmě v sobě implementovaný algoritmus pro opakování, takže kartičky, které si pamatujete snadno, se vám zobrazí jednou za týden či za měsíc a ty, které vám nejdou do hlavy, uvidíte denně, dokud si je nezapamatujete. Podporuje i online synchronizaci, takže se nemusíte bát, že na mobilu a v počítači budete mít rozdílný pokrok ve vašem balíčku. Nové balíčky si můžete vytvářet ručně nebo importováním excelových a wordovských souborů. A na závěr: kartičky se neomezují jen na kanji, můžete si do nich dát prakticky cokoli.

Přímo z Anki se můžete připojit ke skutečně masivní databázi balíčků s různým zaměřením, které vytvořili ostatní uživatelé a jsou volně ke stažení.