O nás

Kdo jsme?

Japonský klub Olomouc je studentský spolek pod záštitou Filozofické fakulty Univerzity Palackého a Katedry asijských studií. Klub vznikl v roce 2002 z iniciativy pedagogů a studentů katedry. Členy klubu spojuje láska k Japonsku a touha podělit se o všechny skryté krásy a zvláštnosti, které v něm během studia objevili.

Cílem klubu je nejen zprostředkovat svým členům rozšíření znalostí o Japonsku, ale také přiblížit tuto jedinečnou zemi široké veřejnosti. Do této činnosti spadá například promítání japonských filmů, přednášky v podání studentů i odborníků, workshopy, ochutnávky japonského jídla nebo ukázky bojových sportů. Snažíme se pokrýt co největší okruh témat tak, aby si mohl každý vybrat oblast, která ho zajímá nejvíce. Veškeré naše úsilí každoročně vrcholí v březnu na kulturním festivalu Japonské jaro, který je zároveň vůbec největší přehlídkou japonské kultury v Olomouci.

Nahoru

Předsednictvo klubu

Předsedkyně: Pavlína Riedlová
Místopředsedkyně: Eva Doležalová

Tajemník: Michala Kropáčková
Odborný konzultant: Petr Kabelka
Lidské zdroje: Eliška Kabelková Vítová
PR: Eva Doležalová
Zapisovatel: Patrik Korčák
Pokladník: Eliška Zajícová
Správce inventáře: Nikol Bouzková
Grafik: Timotej Lauko
Projektový manažer: Janek Panoch
Konzultant v oblasti managementu: Michaela Hroncová

Revizorka: Jana Sedláčková

Nahoru

Historie klubu

Na počátku byl Kabinet Dálného východu při katedře romanistiky. V roce 1993 se podařilo otevřít obor japonské filologie a pak už se jen čekalo na správnou konstalaci planet. O celou generaci japanologů později, přesněji řečeno v roce 2002, byl Kabinet Dálného východu přeměněn na Katedru asijských studií. Vedoucí katedry David Uher, spolu s tehdejší vedoucí japonské sekce Ivonou Barešovou (tč. Schieldovou) a skupinou asi dvaceti studentů, inicioval vznik spolku, který měl, jak praví dobové záznamy, např. vydávat časopis zaměřený na Japonsko, pořádat nějaká setkání s Japonci žijícími tady, různé přednášky, posezení u čaje, studenti by si mohli předávat cenné informace a podobně.

Z 27 studentů a pedagogů, kteří o založení spolku svým podpisem projevili zájem (např. S. Martinásková, R. Lakatošová, T. Watanabe), se na ustavující valnou hromadu dostavilo jen deset (např. J. Matela). Přišli ale i jiní, a tak byl za přítomnosti 17 osob v úterý 9. dubna 2002 Japonský klub Olomouc bez velké slávy založen a 17. května 2002 pak také oficiálně zaregistrován.

Rozhodně není bez zajímavosti, že původně byl Japonský klub Olomouc plánovaný jako pobočka pražské Česko-japonské společnosti. Ani přes několikaměsíční vyjednávání se ale oběma stranám nepovedlo shodnout se na podobě budoucího spolku a JKO tak vzniklo jako samostnatné občanské sdružení. Za zmínku také stojí fakt, že korespondence mezi Česko-japonskou společností a budoucím Japonským klubem Olomouc probíhala ve fontu Comic Sans.

Aktivita na sebe nedala dlouho čekat, první přednášky pod hlavičkou JKO byly odprezentovány v červnu téhož roku v dnes již neexistující čajovně Dřevěná panenka. V říjnu 2002 klub spolu s olomouckou pobočkou Česko-čínské společnosti organizoval Měsíc asijské kultury s podtitulem Čína a Japonsko po Bohémsku. O rok později, v listopadu 2003, začala probíhat pravidelná Japonská úterý ve Velké učebně na ulici Křížkovského 10. Jaro roku 2004 bylo poprvé s přízviskem Japonské, klub každý rok rostl spolu se zvětšujícím se počtem zájemců ze strany studentů.

V roce 2014 Japonský klub Olomouc organizoval, spoluorganizoval nebo se jinak podílel na více než 40 různých akcích: představil desátý ročník Japonského jara, premiéru měly Ozvěny festivalu japonského filmu Eiga-sai i open-air pijatika Hanami.

Nahoru

Výhody členství v JKO

Z členství v našem klubu vyplývá hned několik výhod. Jednou z nich jsou slevy jak na jednotlivé akce, tak i na permanentní vstupenku pro Japonské jaro. Spolupracujeme také s olomouckou Japamanií, prodejnou japonských a asijských potravin. Zde můžete při předložení členské kartičky uplatnit slevu pro členy JKO. A především jsme otevřený spolek, který ve svých řadách velmi rád přivítá nové členy všech věkových kategorií. Stačí jen mít zájem o japonskou kulturu, vyplnit přihlášku, zaplatit členský poplatek a budete patřit mezi nás.

Nahoru

Jak se stát členem?

V Japonském klubu vítáme každého! Pokud máte zájem o cokoli z Japonska, ať se už jedná o kulturu, historii, hudbu, umění nebo snad jídlo, stáhněte si z našich webových stránek přihlášku a přijďte se podívat na jednu z našich akcí. Členství v klubu často obnáší slevy na jednotlivé akce a zároveň možnost zapojit se do samostatné organizace. Pokud máte či znáte něco japonského, o co byste se rádi podělili s ostatními, navštivte Japonský klub Olomouc.

Nahoru

Často kladené otázky

[Q:] Kolik stojí členský příspěvek?
[A:] Roční (dvousemestrální) členský příspěvek je 150 kč pro nové členy nebo 100 kč pro ty, kteří již v minulosti členy byli. Akce JKO se konají vždy od září do června. Abyste se mohli na akci prokázat, dostanete od nás pěknou pevnou členskou legitimaci o rozměrech kreditní karty. Ta vám poslouží zároveň i jako potvrzení na další období.

[Q:] Kde Japonský klub Olomouc sídlí?
[A:] Jelikož Japonský klub Olomouc nemá klubovnu nebo jiné zázemí, pořádáme naše akce v prostorách Katedry asijských studií. V kalendáři i na plakátech vždy uvádíme adresu a číslo učebny, kde se přednáška pořádá.

[Q:] Pořádá JKO také akce mimo univerzitu?
[A:] Nepůsobíme jenom při Univerzitě Palackého a rozhodně nejsme vázaní Olomoucí. Členové Japonského klubu rádi šíří povědomí o japonské kultuře i v jiných městech a místech. Pokud máte zájem, můžete nás pozvat k vám. Rádi zajistíme přednášku ve vaší škole či organizaci.

Nahoru

Kontaktní adresa

Japonský klub Olomouc, z.s.
Katedra asijských studií FF UP
Křížkovského 514/14
779 00 Olomouc
Czech Republic

IČO: 26591774
E-mail: [email protected]

Nahoru

Ke stažení

Loga, dokumenty, formuláře, programy, plakáty a další tiskoviny ke stažení.

  1. Přihlašovací formulář [PDF]
  2. Logo JKO – barevné [PDF]
  3. Logo JKO – černobílé [PDF]
  4. Původní stanovy JKO [PDF]

Nahoru