Co je JKO?

Co je JKO?

Japonský klub Olomouc je studentský spolek pod záštitou Filozofické fakulty Univerzity Palackého a Katedry asijských studií. Klub vznikl v roce 2002 z iniciativy pedagogů a studentů katedry. Členy klubu spojuje láska k Japonsku a touha podělit se o všechny skryté krásy a zvláštnosti, které v něm během studia objevili.

Cílem klubu je nejen zprostředkovat svým členům rozšíření znalostí o Japonsku, ale také přiblížit tuto jedinečnou zemi široké veřejnosti. Do této činnosti spadá například promítání japonských filmů, přednášky v podání studentů i odborníků, workshopy, ochutnávky japonského jídla nebo ukázky bojových sportů. Snažíme se pokrýt co největší okruh témat tak, aby si mohl každý vybrat oblast, která ho zajímá nejvíce. Veškeré naše úsilí každoročně vrcholí v březnu na kulturním festivalu Japonské jaro, který je zároveň vůbec největší přehlídkou japonské kultury v Olomouci.

Předsednictvo

Předseda: Petr Kabelka
Místopředsedkyně, tajemnice: Michala Kropáčková
Koordinátorka akcí a projektová manažerka: Eliška Kabelková Vítová
Kreativní ředitel: Timotej Lauko
Pokladnice: Veronika Kursová
Zapisovatelka: Zuzana Jurajdová
Guru pro sociální sítě: Eliška Zajícová
Externí komunikace: Barbora Ševčíková
Fotografka: Pavlína Riedlová
Grafička: Tereza Buroňová

Externisté: Eva Doležalová (komunikace s japonskou distribucí a akvizice), Šingo Ito (zahraniční komunikace), Karolina Wesołowska (PR)

Administrátor webových stránek: Radim Baštan

Historie klubu

Na počátku byl Kabinet Dálného východu při katedře romanistiky. V roce 1993 se podařilo otevřít obor japonské filologie a pak už se jen čekalo na správnou konstelaci planet. O celou generaci japanologů později, přesněji řečeno v roce 2002, byl Kabinet Dálného východu přeměněn na Katedru asijských studií. Vedoucí katedry David Uher, spolu s tehdejší vedoucí japonské sekce Ivonou Barešovou (tč. Schieldovou) a skupinou asi dvaceti studentů, inicioval vznik spolku, který měl, jak praví dobové záznamy, např. vydávat časopis zaměřený na Japonsko, pořádat nějaká setkání s Japonci žijícími tady, různé přednášky, posezení u čaje, studenti by si mohli předávat cenné informace a podobně.

Z 27 studentů a pedagogů, kteří o založení spolku svým podpisem projevili zájem (např. S. Martinásková, R. Lakatošová, T. Watanabe), se na ustavující valnou hromadu dostavilo jen deset (např. J. Matela). Přišli ale i jiní, a tak byl za přítomnosti 17 osob v úterý 9. dubna 2002 Japonský klub Olomouc bez velké slávy založen a 17. května 2002 pak také oficiálně zaregistrován.

Rozhodně není bez zajímavosti, že původně byl Japonský klub Olomouc plánovaný jako pobočka pražské Česko-japonské společnosti. Ani přes několikaměsíční vyjednávání se ale oběma stranám nepovedlo shodnout se na podobě budoucího spolku a JKO tak vzniklo jako samostatné občanské sdružení. Za zmínku také stojí fakt, že korespondence mezi Česko-japonskou společností a budoucím Japonským klubem Olomouc probíhala ve fontu Comic Sans.

Aktivita na sebe nedala dlouho čekat, první přednášky pod hlavičkou JKO byly odprezentovány v červnu téhož roku v dnes již neexistující čajovně Dřevěná panenka. V říjnu 2002 klub spolu s olomouckou pobočkou Česko-čínské společnosti organizoval Měsíc asijské kultury s podtitulem Čína a Japonsko po Bohémsku. O rok později, v listopadu 2003, začala probíhat pravidelná Japonská úterý ve Velké učebně na ulici Křížkovského 10. Jaro roku 2004 bylo poprvé s přízviskem Japonské, klub každý rok rostl spolu se zvětšujícím se počtem zájemců ze strany studentů.

V roce 2014 Japonský klub Olomouc organizoval, spoluorganizoval nebo se jinak podílel na více než 40 různých akcích: představil desátý ročník Japonského jara, premiéru měly Ozvěny festivalu japonského filmu Eiga-sai i open-air pijatika Hanami.

Stanovy spolku k nahlédnutí ZDE.

Zásady ochrany osobních údajů k nahlédnutí ZDE.