Co je JKO?

Co je JKO?

Japonský klub Olomouc je zapsaný spolek pod záštitou Filozofické fakulty Univerzity Palackého a Katedry asijských studií. Klub vznikl v roce 2002 z iniciativy pedagogů a studentů katedry.

Cílem klubu je nejen zprostředkovat svým členům rozšíření znalostí o Japonsku, ale také přiblížit tuto jedinečnou zemi široké veřejnosti. Do této činnosti spadá například promítání japonských filmů, přednášky v podání studentů i odborníků, workshopy, ochutnávky japonského jídla nebo ukázky bojových sportů. Zveme přední české japanisty i hosty z Japonska a snažíme se pokrýt co největší okruh témat tak, aby si mohl každý vybrat oblast, která ho zajímá nejvíce. Veškeré naše úsilí každoročně vrcholí v březnu na kulturním festivalu Japonské jaro, který je zároveň vůbec největší přehlídkou japonské kultury v Olomouci, a jehož části se odehrávají i v jiných městech.

Předsednictvo

Předseda: Petr Kabelka

Místopředsedkyně a externí komunikace: Barbora Ševčíková
Tajemnice: Michala Kropáčková
Koordinátorka a grafička: Eliška Kabelková Vítová
Pokladnice a tlumočnice: Veronika Kursová
Zapisovatelka: Zuzana Jurajdová
Fotograf: Matěj Kazbunda
Karolina Wesołowska
Laura Kolčavová

Externisté: Pavlína Riedlová (fotografka), Timotej Lauko, Tereza Buroňová, Eva Doležalová (komunikace s japonskou distribucí a akvizice), Šingo Ito (zahraniční komunikace)

Administrátor webových stránek: Radim Baštan

Historie klubu

Na počátku byl Kabinet Dálného východu při katedře romanistiky. V roce 1993 se podařilo otevřít obor japonské filologie a pak už se jen čekalo na správnou konstelaci planet. O celou generaci japanologů později, přesněji řečeno v roce 2002, byl Kabinet Dálného východu přeměněn na Katedru asijských studií. Vedoucí katedry David Uher, spolu s tehdejší vedoucí japonské sekce Ivonou Barešovou (tč. Schieldovou) a skupinou asi dvaceti studentů, inicioval vznik spolku, který měl, jak praví dobové záznamy, např. vydávat časopis zaměřený na Japonsko, pořádat nějaká setkání se zde žijícími Japonci, různé přednášky či posezení u čaje.

Z 27 studentů a pedagogů, kteří o založení spolku svým podpisem projevili zájem (např. S. Martinásková, R. Lakatošová, T. Watanabe), se sice na ustavující valnou hromadu dostavilo pouze deset (např. J. Matela), přišli ale i jiní, a tak byl za přítomnosti 17 osob v úterý 9. dubna 2002 Japonský klub Olomouc založen a 17. května 2002 pak následně oficiálně zaregistrován. Přestože byl původně Japonský klub Olomouc plánovaný jako pobočka pražské Česko-japonské společnosti, oběma stranám se ani přes několikaměsíční vyjednávání nepodařilo shodnout na podobě budoucího spolku, a tak nakonec JKO vznikl jako samostatné občanské sdružení.

První přednášky pod hlavičkou JKO byly odprezentovány v červnu téhož roku v dnes již neexistující čajovně Dřevěná panenka. V říjnu 2002 klub spolu s olomouckou pobočkou Česko-čínské společnosti organizoval Měsíc asijské kultury s podtitulem Čína a Japonsko po Bohémsku. O rok později, v listopadu 2003, začala probíhat pravidelná Japonská úterý ve Velké učebně na ulici Křížkovského 10. Jaro roku 2004 bylo poprvé s přízviskem Japonské, klub každý rok rostl spolu se zvětšujícím se počtem zájemců ze strany studentů.

V roce 2014 Japonský klub Olomouc organizoval, spoluorganizoval nebo se jinak podílel na více než 40 různých akcích: představil desátý ročník Japonského jara, premiéru měly Ozvěny festivalu japonského filmu Eiga-sai i open-air pijatika Hanami.

Klub v současné době rozšiřuje své aktivity a sféru působení a neorganizuje tak pouze nejrůznější přednášky (ať už v Olomouci či v brněnské Knihovně Jiřího Mahena v rámci přednáškového cyklu Toulky asijskou kulturou), workshopy, prezentace ve firmách a školách, ale rovněž od roku 2018 pokračuje ve svém filmovém zaměření. V průběhu měsíc dlouhého 14. ročníku Japonského jara z téhož roku například nejen premiérově představil dva snímky Eidžiho Učidy, ale dokonce režiséra i přivítal v Olomouci a za spolupráce se spolkem Brněnští otaku také v Brně.

Stanovy spolku k nahlédnutí ZDE.

Zásady ochrany osobních údajů k nahlédnutí ZDE.